Zřícenina hradu Kumburk

Historie hradu spadá do počátku 14. století. Dnes je Kumburk  jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších hradních zřícenin v Českém ráji. Z vrcholové dřevěné vyhlídky se otvírá nádherný výhled na Jičínsko, Veliš, Zebín, Prachov, Bradlec, Tábor, Kozákov, Ještěd, Podkrkonoší, Krkonoše, Náchodsko, Orlické hory a blízkou Zvičinu.

Hrad Trosky

Trosky se stali hlavním symbolem celého Českého ráje. Z věží Baba a Panna se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony. V okolí Trosek se skrývají zákoutí, která stojí za to vidět. Jsou zde místa stojící v čase. Proto zde můžete zahlédnout historii kraje a možná i pochopit, jak lidé a příroda fungovali v minulosti. V této oblasti se skrývají údajně nejkrásnější rybníky CHKO Český ráj (Věžák, Nebák, Vidlák ).

Bozkovské jeskyně

Jsou oblíbeným výletním cílem a patří k nejnavštěvovanějším místům Českého ráje. Jeskyně jsou charakteristické výskytem křemenných lavic, říms a lišt, nechybí jim však ani krápníková a sintrová výzdoba. Korunou návštěvního okruhu jsou vodní plochy tvořené malými jezírky a na závěr prohlídky na Vás čeká největší podzemní jezero v Čechách s průzračně modrozelenou vodou.

Hrad Vranov

Neměli bychom si nechat ujít největší skalní hrad v Čechách Vranov, často uváděn jako Pantheon. Vypíná se na strmém útesu nad řekou Jizerou nad obcí Malá Skála. Je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Své místo tu nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes a řada dalších.

Zámek Sychrov

Sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, určitě znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.

Drábské světničky

Skalní hrad založený v 13. století ke strážním účelům. Dřevěné stavby na skalních blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy. Dochovaných 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále bylo doplněno dřevěnými nástavbami a palisádami. Podél cesty je spousta vyhlídek. Uvidíte na část severních Čech od hradu Bezděz, přes lesnatou oblast Klokočky, hřeben Jizerských hor až na Krkonoše.

Zámek Mnichovo Hradiště

Na zámek byla z Duchcova převezena knihovna s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova. Zanechává atmosféru 18. století. Pro děti je na zámku připravena speciální prohlídka – pohádkový příběh o dvou zakletých rytířích a majiteli zámku Vincenci z Valdštejna.

Valečov

Podoba hradu Valečov byla silně ovlivněna pískovcovými skalami, v nichž byl částečně vykopán. K zajímavostem na patří předhradí se skalními byty, Vězení a hladomorna. Můžete se podívat na hradní jádro se zděným palácem, skalní komory, chodby. Krásná vyhlídka je vylepšena díky možnosti použít mincovní dalekohled. Příjemná procházka Vás určitě zaujme okolní přírodou a skvostným výhledem.

Hrad Kost

Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Je jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů ve své typologii.

Zámek Humprecht

Málokterý zámek byl tak básníky opěvován jako Humprecht. Je to opravdu pozoruhodná stavba ozdobená tureckým půlměsícem, s unikátní hodovní síní vysokou 16 metrů. Vznikl tak akustický sál, který v Evropě nemá obdoby. Návštěvníci si mohou jeho šestinásobnou ozvěnu sami vyzkoušet.

Zámek Staré hrady

Můžete se těšit na pohádkové bytosti v rolích průvodců. Hradem od sklepa až po půdu Vás provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. Nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného!

Prachovské skály

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce, kde turistika přímo bují a o tipy na výlet není nouze. Zdejší turistika má kořeny, sahající daleko do minulosti. Krásná příroda a široké možnosti turistiky jsou jedněmi z předností, této krásy.

Valdštejn a Hruboskalsko

Tady na Vás čeká mnohá překvapení. O letních prázdninách Vás může provázet zdejší loupeživý rytíř, můžete se také stát účastníky tajemné noční prohlídky, prožít netopýří noc nebo se seznámit se samotným vévodou Albrechtem z Valdštejna. Čekají Vás celodenní šermířská vystoupení, programy pro děti, koncerty, divadelní představení a mnoho dalších akcí. Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá skála se nachází oblast  Hruboskalsko, které je jako stvořené pro turistiku. Adamovo lože. Nejvyššími a nejznámějšími skalními věžemi tohoto skalního města jsou Kapelník a Taktovka, Maják, Dračí zub a Dračí věž.

Sněžka

Je nejvyšší hora v České republice ( 1605m n. m.). Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice. Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka.